Cover awArts 2022: Najlepsza oprawa graficzna

Jak co roku prezentujemy najlepsze polskie oprawy graficzne. Wynik konkursu opraw został ustalony przez jury specjalistów – dziennikarzy, grafików, fotografów i muzyków.

Oto najlepsze 10 spośród 120 zgłoszony projektów. Najlepsze wyniki w konkursie okładek znajdziecie tutaj: miejsca 30-21miejsca 20-11 i miejsca 10-1.

Cover awArts 2022

10

Kaseta była w założeniu albumem konceptualnym, nagranym aby uczcić 50-lecie powstania brytyjskiego instrumentu EMS Synthi AKS. Pomysł na oprawę wyrósł od samego formatu wydania kasetowego, zbliżonego do znaczka pocztowego. Przy pracy nad wydaniem autorzy natknęli się na amerykańskie znaczki wypuszczone z okazji Igrzysk Olimpijskich w Monachium, które odbyły się właśnie w 1972 roku i to identyfikacja wizualna Olimpiady stała się punktem wyjścia dla oprawy. Kluczowym elementem są projekty piktogramów, przedstawiające muzyka trzymającego syntezator – oczywiście, jak na olimpijczyka przystało – w pozie dynamicznej. Dzięki wykorzystaniu techniki sitodruku, ozdabiają również kasetę, która występuje w czterech kolorach budujących identyfikację.

posłuchaj

9

Głównym założeniem opracowania było stworzenie ilustracji, która będzie spajać to, co wewnątrz i na zewnątrz albumu, przenikając przez całość opracowania. Ilustracja przedstawia profil artysty, który łączy się z dryfującymi falami. Cała zabawa przy tworzeniu opracowania graficznego polegała na tym, aby stworzyć ciekawą wizualnie formę małym kosztem, nie używając dodatkowych uszlachetnień czy wykrojników. Wyzwaniem było dokładne dopasowanie wewnętrznej ilustracji (rozchodzących się fal) tak, aby po złożeniu idealnie się ze sobą łączyły.

posłuchaj

8

Oprawa graficzna limitowanego wydania winylowego jest rozwinięciem konceptu widocznego na standardowej edycji najnowszego albumu Łajzola. Komiksowe kadry z sesji wykonanej przez Pawła Fabjańskiego promowały single poprzedzające wydanie longpleja. Kolażowa kompozycja zdjęć przedstawiających w różny sposób zniekształconą twarz rapera, łączy się w makabryczną, ale humorystyczną całość. Krwistoczerwona kolorystyka i towarzysząca jej mocna, monolinearna typografia nieregularnie rozmieszczona na miniplakacie dołączonym do wydania CD, dopełniają wizję zespołu kreatywnego odpowiedzialnego za projekt wydanictwa.

posłuchaj

7

“Z Archiwum X2” rapowego duetu Dwa Sławy doczekało się premiery na trzech nośnikach: winylu, CD oraz kasecie. Najbardziej reprezentacyjne, dwupłytowe wydanie winylowe, zaprojektowane przez Jacka Rudzkiego świetnie łączy zdjęcia Jarosława “Astka” Steciuka (czyli połowy rapowego składu) z charakterystyczną, wyrazistą typografią. Na okładkowym zdjęciu widać typową dla fotograficznych wydań “wlepkę” wyróżnioną lakierowaniem wybiórczym, a rewers wydania zdominowany jest przez listę utworów, ułożoną tak, by uformować koło. Towarzyszy mu jedynie, podobna jak na awersie, lakierowana “naklejka” z informacjami o wydawnictwie. Rozkładająca się jak fotoalbum oprawa mieści na dwóch swoich skrzydłach dwa kremowo białe longpleje, których koperty zdobi jedynie znany z okładki i rewersu nowoczesny krój pisma. Samo wnętrze prezentuje 30 zdjęć autorstwa Steciuka, z których każde z osobna pokryte jest lakierem wybiórczym, dając wrażenie przeglądania polaroidowych fotografii umieszczonych schludnie w albumie z podróży.

posłuchaj

6

„Baby blue” to niekonceptualny album, składający się z 9 utworów, skupionych wokół uczuć i przeżyć artystki z okresu pracy nad samoświadomością i akceptacją własnego człowieczeństwa. Oryginalny pomysł na oprawę albumu, inspirowany formą próbnika do farb, świetnie koresponduje z muzyką znajdującą się w środku. Wszystkie elementy, czyli okładka, teksty utworów oraz koperta z płytą połączone są w całość metalową śrubą, co daje wrażenie spójności przy jednoczesnym zachowaniu autonomii każdej ze składowych.

posłuchaj

5

Rove

Aliaksandr Pazhytak Viktar Krauchanka

Okładka przedstawia prześwietlone zdjęcie letniego pola – surrealistyczne stosy zboża i dwie dziecięce postacie: Siarheia oraz jego kuzyna, który zmarł kilka lat później. Sierpniowa wędrówka po horozont, choć nigdy nie dosięgnęła celu, została uwieczniona na jednym z czarno-białych zdjęć, które trafiło do rodzinnego archiwum. Muzyk wręczył skan zdjęcia projektantowi, który dla utrzymania osobistego i nostaligicznego charakteru całości do dalszych prac wykorzystał „znalezioną na mieście” przez Siarheia maszynę do pisania.
Bazą kompozycji są nagrania terenowe z różnych miejsc, których współrzędne tworzą metamapę podróży. W dniu wybuchu wojny w Ukrainie Aliaksandr uciekł z Mińska do Tbilisi, pozostawiając w mieszkaniu maszynę. Gdy nadszedł czas na finalizowanie projektu okładki, brakujące fragmenty dopisywał jego przyjaciel i wysyłał skany do Tbilisi. Ta cała sytuacja stała się metaforą dla losu różnych ludzi z różnych miejsc i ich podróży.

posłuchaj

4

Projekt powstał jako część pracy dyplomowej, na którą składał się również nowy logotyp labelu BazaRec oraz materiały promocyjne, nadruki i koszulki. Druk został wykonany metodą sitodruku bezpośrednio na okładce oraz na folii ochronnej. Efektem tego jest wizualnie ciekawe zjawisko interferencji podczas wyjmowania okładki z foliowej koperty. Oprócz winyla, wydanego w nakładzie 300 egzemplarzy, powstał również projekt kaset magentofonowych.

posłuchaj

3

Muzyka na najnowszym albumie KURWS to no-wave’owy, polirytmiczny, abstrakcyjny punk. Te eksperymentalne właściwości warstwy dźwiękowej w duchu DIY doskonale przeniósł na oprawę graficzną albumu „Powięź / Fascia” Marcin Siehankiewicz, przyjaciel zespołu, a prywatnie zapalony podróżnik i kartograf, na co dzień nie zajmujący się dizajnem. Zaprojektowana w służącym do przetwarzania danych geograficznych oprogramowaniu GIS oprawa albumu, wraz z uzupełniającym wydania fizyczne rozkładanym plakatem, to mapa zjawisk hydrologicznych, pogodowych i klimatycznych. Autor stworzył ją z prawdziwych, lecz zupełnie losowo dobranych i przetworzonych danych, między którymi widać jednak zachodzące relacje. Samej mapie towarzyszy delikatna, techniczna typografia, charakterystyczna dla tego typu profesjonalnych wydawnictw, a lista ścieżek przypomina legendę. W wydaniu winylowym znajdziemy również pocztówkę, na której widać członków zespołu.

posłuchaj

2

Tytułowy „Order In Chaos” był dla Daniela Szlajndy punktem wyjścia do tworzenia muzyki na ten album. Każde, nawet najbardziej złożone zjawisko można rozbić na szereg mniejszych, łatwiejszych do obserwacji, a w kompletnym chaosie można napotkać powtarzalność i pewien porządek. Oprawa albumu jest wizualnym przedstawieniem tej koncepcji, składającym się z dwóch uzupełniających się obrazów. Pierwszy w abstrakcyjny sposób przedstawia charakter dźwiękowy płyty – prosta, płynnie wybrzmiewająca linia przechodzi w linię chaotycznie zniekształconą. Drugi to przekodowanie informacji słownej na język graficzny. Równoległe linie posiadające pozornie chaotycznie rozmieszczone wyrwy to reprezentacja liter od A do Z, rozłożonych na osi. Każda kolejna linia odpowiada jednej literze zakodowanego przekazu. Pomysł ten został zaczerpnięty z XIX-wiecznych pocztówek, które wykorzystując taki system pozwalały nadawcy zaszyfrować treść wiadomości. Kontrast między ciemną, plastikową obwolutą oraz jasną, wykonaną z matowego papieru okładką daje poczucie, że każdy z elementów oprawy jest tu konieczny, a zestawiając je ze sobą otrzymujemy harmonijną całość.

posłuchaj

1

Nowy album EABS to podróż do roku, w którym Kometa Halleya znowu znajdzie się bardzo blisko Ziemi. Muzycy zainspirowani twórczością Arthura C. Clarke’a, łącząc jazz z elektroniką i hip hopem, stworzyli soundtrack do trzeciej części powieściowej Odysei Kosmicznej. Za pomocą geometrycznej typografii użytej na okładce, Patryk Hardziej przywołuje estetykę filmów science fiction z poprzedniego wieku. Litery przypominają te z monitorów pojawiających się w filmie Stanley’a Kubricka, a detal w postaci małego kwadracika obok każdego z komunikatów wydaje się migać przed naszymi oczami. Okładka została wydrukowana na opalizującym papierze, przypominającym księżycowy pył, który świetnie współgra z minimalistycznym charakterem całości. Poza standardową wersją winyla została wydana też limitowana edycja premium, różniąca się kolorem samej płyty oraz zawierająca dodatkowo plakat wydrukowany metodą sitodruku. Dbałość o najmniejszy szczegół i świetne wykonanie oprawy zasługują tu na najwyższe wyróżnienie.

posłuchaj

Powiązane artykuły: