Cover awArts 2023: oto najlepsze okładki roku!

Już po raz jedenasty wyróżniamy najlepsze projekty albumów muzycznych. Tu każdy ma szansę na zwycięstwo: znajdziecie tu dzieła osób tworzących całe projekty w pojedynkę oraz wieloosobowe zespoły zaangażowane w produkcję; są tu niszowe, minimalistyczne wydania, jak i ogromne agencyjne przedsięwzięcia z 5-cyfrowymi budżetami.

Spośród nadesłanych 96 projektów, te zwycięskie w kategoriach Najlepsza Okładka i Najlepsza Oprawa Graficzna wyselekcjonowało czteroosobowe jury:
piosenkarka, ilustratorka i projektantka Bovska, dizajner i kurator, współzałożyciel STGU i konkursu Polish Graphic Design Awards Rene Wawrzkiewiczfotografka i artystka wizualna Karolina Wojtas oraz propagator sztuki i artysta, rektor ASP Katowice Grzegorz Hańderek.

Piątym jurorem, który przyznał osobną Nagrodę Publiczności i tym samym wybrał 36-tą okładkę tej wystawy, mógł być każdy z nas – w głosowaniu internetowym oddaliście aż 18 485 głosów, które zdecydowały o tym wyjątkowym wyróżnieniu.

Poniżej prezentujemy drugą część wyników, czyli Najlepsze Okładki 2023 roku + Nagroda Publiczności.
Zobacz również TOP10 opraw graficznych i miejsca 25–11 w kategorii Najlepsza Okładka.

Cover awArts 2022
Lordofon - Passe

10

Front to analogowe zdjęcie Karola Małeckiego wykonane analogowym aparatem średnioformatowym, przedstawiające relaksującą scenę w ogrodzie, gdzie muzycy odpoczywają w towarzystwie swoich dzieci-mutantów. Postaci te, jak i typografię oraz pozostałe fizyczne obiekty wykonał Henryk Brzeski.

posłuchaj
Maciek Stępniewski - No Way Forward, No Way Back

9

To multimedialny projekt składający się z elektroakustyczno-noise’owej EP-ki i eksperymentalnej animacji. Front okładki wyróżnia się kolażową estetyką, łącząc analogowe i cyfrowe elementy, które bezpośrednio nawiązują do filmu towarzyszącego albumowi. Całość oddaje tematykę krajobrazów w obliczu katastrofy klimatycznej, tinnitusu i kończących się przyjaźni, splatając globalne i osobiste perspektywy.

posłuchaj
Pejzaż - List II

8

Okładka Wojciecha Gawrońskiego wykorzystuje tajemnicze zdjęcie autorstwa Karoliny Zajączkowskiej, przedstawiające postać, zjawę w trakcie mistycznego rytuału. Zdjęcie doskonale odzwierciedla refleksyjny, mroczny klimat płyty. Odręcznie napisany tytuł „List” poprzez zderzenie z różnymi obrazami zyskuje zupełnie inny wydźwięk, na tej okładce stając się poważny i tajemniczy.

posłuchaj
Różni wykonawcy - Generacja Jazz

7

Na klasycznej, plakatowej okładce autorstwa Kornelii Nowak znalazła się siedząca postać i wiele małych, zatrzymanych w tańcu sylwetek, które powtarzając się w całym projekcie, nadają mu rytm i dynamikę. Typografia jest oszczędna i prosta, z bezszeryfowym fontem, który oddaje pierwszeństwo ilustracji. Użyte kolory – czerwień i róż – wskazują na żywotność i moc zawartych na albumie brzmień.

posłuchaj
bryska - biorę wdech (hikikomori)

6

Okładka, zaprojektowana przez Alana Kępskiego i Emilię Jankowską, przedstawia dziewczęcy pokój pełen różowych przedmiotów. Bryska, tonąca pod natłokiem własnych lęków w prawdziwym akwarium wypełnionym wodą, została uwieczniona na zdjęciu Moniki Sadłos bez użycia efektów specjalnych i fotomontażu.

posłuchaj
sautrus lazarus dilemma

5

„Lazarus Dilemma” opowiada groteskową historię Łazarza, wskrzeszonego wbrew swojej woli przez Jezusa. Oprawa graficzna, autorstwa Pauli Golemo, pełna jest mrocznych i surrealistycznych ilustracji hołdującym tej opowieści. Album zawiera 8 utworów z unikalną historią w różnych realiach kulturowych i czasowych, w których tytułowy bohater, stając się nieśmiertelnym wampirem, przemierza przestrzeń i czas, szukając sensu życia i zemsty.

posłuchaj
Keatsu - Struggles

4

Struggles

Łukasz Paluch Maciej Kuc (keatsu)

Okładka przedstawia dziecięce zdjęcie artysty, co silnie związane jest z koncepcją płyty opowiadającej o emocjach z czasu dorastania. Jak mówi sam artysta, „struggles to zbiór uczuć i wspomnień, odkrycie wrażliwości oraz rozmowa z wewnętrznym dzieckiem”. Album wydany na kasecie magnetofonowej, popularnej w czasach dzieciństwa muzyka, jest wyrazem nostalgii wobec tego czasu, podobnie jak zaprojektowany przez Łukasza Palucha layout projektu.

posłuchaj
Profeci - Ubóstwo

3

Ten album to, w wartswie muzycznej, eksperymentalny black metal, roztaczający negatywną wizję rzeczywistości. Okładkę zdobi posępny obraz autorstwa Krzysztofa Nowickiego, przedstawiający upiorny bal niczym z sennego koszmaru. Typografia nadrukowana miedzianym metalicznym lakierem oraz oszczędny layout, zaprojektowany przez Łukasza Palucha, uspójniają plastyczną wizję albumu. Nastrojowe zdjęcia zespołu wykonał Piotr Pardiak.

posłuchaj
Pola Rise - Hikikomori

2

Oparty na motywie włosów front albumu autorstwa Tomka Kudlaka znajduje swoją inspirację w biblijnej przypowieści o obdarzonym nadludzką mocą Samsonie, który utracił ją po tym, gdy obcięto jego pasma. Bohaterka na okładkowym zdjęciu, wykonanym przez Grega Mikruta, pokryta nierzeczywiście długimi włosami, przedstawia postać cierpiącą, która dopiero nabiera sił. Album, wraz z okładką, odnoszą się do tematyki izolacji, typową dla zjawiska hikikomori. Co warte odnotowania, wszyscy współtwórcy wygranej okładki zdecydowali o przekazaniu nagrody pieniężnej w konkursie na rzecz fundacji Terapia To Nie Wstyd.

posłuchaj
Kim Nowak - MY

1

Zwycięska okładka tegorocznego Cover awArts to wspólne dzieło Bartosza „Fisza” Waglewskiego i Tomka Kudlaka. Fisz stworzył ilustrację okładkową, interpretując zdjęcia autorstwa Barta Pogody i Michała Murawskiego. Tomek Kudlak zajął się z kolei graficzną opieką i typografią, zapewniając wydawnictwu komiksowy, intrygujący feeling. Brawo!

posłuchaj

Nagroda Publiczności

Kacperczyk – Pokolenie Końca Świata

Nagrodę publiczności w Cover awArts 2023 zdobywa „Pokolenie Końca Świata” Kacperczyków, opowiadające o końcach świata zarówno na globalnym, jak i osobistym poziomie. Okładka jasno odnosi się do strachów obecnych pokoleń – od pandemii i przełomu tysiącleci, po indywidualne kryzysy, takie jak stres maturalny czy odrzucenie.

posłuchaj

Powiązane artykuły:

  • Znamy już nominowanych do Cover awArts 2023

    Aż 96 zgłoszonych w tym roku projektów świadczy o tym, że tegoroczne zmiany Was nie zniechęciły!