Cover awArts 2023: TOP 25-11
Już po raz jedenasty wyróżniamy najlepsze projekty albumów muzycznych. Tu każdy ma szansę na zwycięstwo: znajdziecie tu dzieła osób tworzących całe projekty w pojedynkę oraz wieloosobowe zespoły zaangażowane w produkcję; są tu niszowe, minimalistyczne wydania, jak i ogromne agencyjne przedsięwzięcia z 5-cyfrowymi budżetami.
Spośród nadesłanych 96 projektów, te zwycięskie w kategoriach Najlepsza Okładka i Najlepsza Oprawa Graficzna wyselekcjonowało czteroosobowe jury:
piosenkarka, ilustratorka i projektantka Bovska, dizajner i kurator, współzałożyciel STGU i konkursu Polish Graphic Design Awards Rene Wawrzkiewicz, fotografka i artystka wizualna Karolina Wojtas oraz propagator sztuki i artysta, rektor ASP Katowice Grzegorz Hańderek.
Piątym jurorem, który przyznał osobną Nagrodę Publiczności i tym samym wybrał 36-tą okładkę tej wystawy, mógł być każdy z nas – w głosowaniu internetowym oddaliście aż 18 485 głosów, które zdecydowały o tym wyjątkowym wyróżnieniu.
Poniżej prezentujemy pierwszą część wyników, czyli miejsca 25–11 w kategorii Najlepsza Okładka.
Zobacz również TOP10 okładek i opraw graficznych.
25
Projekt emanuje estetyką pop surrealizmu i vapor wave, idealnie odzwierciedlając psychodeliczne inspiracje zespołu. Tytuł „Gate 61” odnosi się do adresu ich studia muzycznego. Brama, widoczna również na okładce, to portal do innego wymiaru, w którym artyści odgradzają się od rzeczywistości.
24
„List I”, czyli pierwsza z dwóch części projektu Pejzażu, przenosi nas w nostalgiczny świat lat 90. i 2000. Zdjęcie Dominika Pansiuka potęgują żywe kolory i analogowe ziarno, a odręcznie napisany tytuł na froncie zaprojektowanym przez Wojciecha Gawrońskiego, który przypomina niechlujnie napisany nagłówek wakacyjnego listu, wprowadza osobisty i ciepły klimat.
23
Żal balansuje między synth-popem a indie elektroniką. Front albumu oddaje oniryczny i mroczny charakter muzyki duetu: jego centralnym elementem jest zaprojektowana przez Zuzannę Wołejko ilustracja, której pastelowe kolory i rozmyte tło wprowadzają aurę tajemnicy i nostalgii.
22
Okładka debiutanckiego albumu Dawida Tyszkowskiego w pełni oddaje emocjonalną głębię zawartą w jego muzyce. Zdjęcie Konrada Tułaka przedstawia melancholijną scenę, w której centralnym punktem jest Dawid, trzymający na rękach psa w towarzystwie niezliczonej ilości kotów dookoła. Ciepłe, stonowane kolory oraz subtelne detale nawiązują do tematów tęsknoty, miłości i dzieciństwa, tworząc intymną atmosferę. Okładka odzwierciedla osobistą i złożoną naturę albumu.
21
To swego rodzaju concept album, w którym główną inspiracją są blaski i cienie Polski i jej internetowego oblicza wyrażanego poprzez kultowe filmiki na YouTubie. Centralnym elementem grafiki autorstwa Kamila Lacha jest postać Phantoma, który magicznie manipuluje swoją bit-maszyną, otoczony mrocznymi i tajemniczymi motywami. Okładka, stworzona z myślą o kolekcjonerskiej kasecie, przedstawia rozłożoną wkładkę z widocznym grzbietem i tyłem, a w wersji cyfrowej zachowuje ten sam układ.
20
Okładka EP-ki „Prześwit” wprowadza nas w nową erę twórczości The Cassino, gdzie eksperymentują z elektronicznymi, psychodelicznymi brzmieniami. Fotografia Dziworskiego przedstawia abstrakcyjną, świetlistą kompozycję symbolizującą moment przebudzenia i odkrywania nowych kierunków. Monochromatyczne tony oddają emocjonalną głębię zawartą w utworach. Okładka idealnie odzwierciedla refleksyjny i poszukujący charakter „Prześwitu”, wprowadzając słuchacza w unikalny, muzyczny świat zespołu.
19
KIWI w sześciu podszytych wieloma emocjami kompozycjach, opowiada przede wszystkim o lęku, który nawiedza nas w różnych sytuacjach. Centralnym motywem tej EP-ki jest więc enigmatyczna, rozmazana i półprzezroczysta fotografia twarzy artystki, autorstwa Pauliny Szyłejko. Kontrastująca z przepalonym zdjęciem zgniła zieleń typografii znajdującej się w rogu tworzą mroczny, ale intrygujący klimat idealnie oddający treść albumu, za którego front odpowiada Mateusz Dziworski.
18
Ten portret jest przekontrastowaną, komiksową reprezentacją artysty, przywodzącą na myśl odbicie na szkle czy postaci z „Krainy Grzybów”. Jak mówi sama artystka, „To Michał otoczony przez hałas. (…) Zamiast więc z tym hałasem walczyć, Michał postanowił być mu wdzięczny. Dlaczego? Ponieważ sprawił, że każda z tych nielogicznych sytuacji, których cały ten chaos był punktem zapalnym, dołożyła cegiełkę do rozwoju jego osobowości. Z cegiełek tych powstał produkt finalny – album tonietenmichał.”
17
Okładka ukazuje dynamiczny i kolorowy obraz centrum Warszawy, widziany z balkonu artysty przy ulicy Świętokrzyskiej. Grafika jest intensywną mieszanką, o której sam jej twórca pisze: „Do garnka wrzuciliśmy nie tylko formy graficzne i archiwalne zdjęcia artystów, ale także kolory i typografię, po czym zaczęliśmy intensywnie mieszać”. Typografia jest równie zróżnicowana, wkomponowana w tło pełne ruchu i energii, co odzwierciedla różnorodność muzyczną albumu, czerpiącą inspiracje z Jazzmatazz Gurusa, funkowych motywów francuskiego hip-hopu oraz fuzji rapu z popem i elektroniką.
16
„Omen” Kasi Lins to uosobienie miłosnego crime story, którego bohaterką jest silna, ale zarazem delikatna kobieta. Front albumu inspirowany jest dekonstrukcją i estetyką lat 2000., zabawa anielskimi barwami i koncepcją posterów filmów akcji. Centralnym punktem jest fotografia autorki albumu, wykonującej unik przed niewidocznym zagrożeniem.
15
Okładka albumu wizualnie oddaje różnorodność brzmień i tematykę utworów, które skupiają się na relacjach międzyludzkich. Grafika przedstawia komiksowy otwarty basen, za którego murami kłębią się na sobie dziesiątki czołgów. Sam album łączy subtelną elektronikę z żywymi instrumentami, zupełnie jak okładka łącząc dwa światy ledwo tylko przedzielone murem, tworząc niepowtarzalną mieszankę dźwięków i emocji.
14
Ten album to klamra, podsumowująca twórczość Miuosha jako rapera i będąca punktem wyjścia do zmiany. Opowiada o zmianach z dziecięcej perspektywy, więc autorką większości projektu jest córka Miuosha, Kora Róża Borycka, której pismo i rysunki zdobią wydania CD/LP oraz formaty cyfrowe.
13
To album oparty na strukturze greckiej tragedii. Łączy synth wave, trip-hop i balearic beat, opowiadając historię końca świata. Oprawa graficzna Matta Brzeznego, czyli samego artysty kryjącego się pod pseudonimem TAMTEN, podkreśla osobisty charakter wydawnictwa, wykorzystując też ilustrację Zuzanny Charkiewicz. Ilustracja ta, stworzona techniką mieszaną, przedstawia postać alter ego autora albumu, który w tej historii zostaje „pacjentem zero” fikcyjnego kwantowego wirusa, którym zaraża się od swojego nowego komputera. Na obrazie zostało to opowiedziane za pomocą abstrakcyjnego kształtu który wiąże i zniewala postać.
12
„Polonez” to album francusko-polskiego zespołu Lumpeks, który łączy jazz i… muzykę wiejską. Kontrabas, saksofon i trąbka mieszają się z ludowymi piosenkami, tworząc intensywną mieszankę stylów. Oprawa graficzna autorstwa Jakuba Kamińskiego podkreśla tę mieszankę poprzez technikę kolażu. Twórca wykorzystał zeskanowane litery, plamy i kształty, tworzące nieprofesjonalny, niedbały wygląd, spowity wypłowiałymi, pożółkłymi kolorami, połaczonymi ze sobą w niedbały sposób, balansując na granicy czytelności i zasad kompozycji.
11
To album opowiadający o błędnym kole toksycznych relacji i poszukiwaniu bliskości w samotnym świecie. Front okładki, stworzony na bazie zdjęć Adama Słabonia, przedstawia model 3D głowy artysty, użyty w licznych animacjach i wizualizacjach. Mateusz Lengling, odpowiedzialny za Art Direction i Graphic Design, przetworzył zdjęcia na tekstury, tworząc niepowtarzalny wygląd. Album porusza tematy wewnętrznej walki, próby dopasowania się do społeczeństwa i akceptacji własnych wad, oferując jednocześnie nutę nadziei.
Powiązane artykuły:
-
Cover awArts 2022: TOP 30-21
27 marca 2023Prezentujemy trzecią dziesiątkę zestawienia najlepszych polskich okładek 2022 roku.
-
Cover awArts 2022: TOP 20-11
29 marca 2023Poznaj najlepsze polskie okładki płyt 2022 roku: miejsca 20-11
-
Cover awArts 2022: TOP 10-1
31 marca 2023Przed nami najlepsze polskie okładki płyt 2022 roku - oto czołowa dziesiątka!
-
Cover awArts 2022: Najlepsza oprawa graficzna
31 marca 2023Poznaj najlepsze polskie oprawy graficzne płyt 2022 roku!
-
Cover awArts 2022 – to już 10 lat!
1 lutego 2023Trudno nam uwierzyć w to, że już od dekady wspólnie dokonujemy przeglądu najlepszych projektów muzycznych!