Wyniki Konkursu 30/30 na najlepszą okładkę płytową 2022

Poza konkursem Cover awArts istnieje jeszcze jedna polska nagroda, która honoruje najlepsze polskie okładki. Wyniki głosowania 16-osobowego jury zostały ogłoszone w Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru w Poznaniu.

W czasie czwartkowego wernisażu poznaliśmy nazwiska zwycięzców, których wyłoniło jury konkursu, przyznając trzy nagrody główne, Nagrodę im. Rosława Szaybo, Nagrodę Specjalną za Edytorstwo i w tej samej katergorii wyróżnienie.

W składzie jury zasiadali: Bovska, Bartek Chaciński, Tomasz Janas, Grzegorz Jura, Katarzyna Kamińska, Marcin Kostaszuk, Ewelina Muraszkiewicz, Anna Nowaczyk, Tomasz Piróg, Grzegorz Forin Piwnicki, Jacek Poremba, Jacek Sobczyński, Rafał Szenrok, Mateusz Torzecki, Rafał Wechterowicz oraz Michał Wiraszko.

Zwycięzców wraz z uzasadnieniem jury przedstawiamy poniżej:

Wyróżnienia za edytorstwo

„Za biegłość projektową i edytorską. Umiejętność sprawiania, że chcemy płyty wziąć w ręce i cieszyć się nie tylko muzyką, ale także ich wyglądem”.

*

Nagroda specjalna za edytorstwo

„Za kreowanie unikalnego doświadczenia wizualnego i dotykowego. Dojrzałość projektową i perfekcyjne opanowanie warsztatu wykonawczego pobudzającego zmysły poprzez trafny dobór surowców oraz precyzyjne wykorzystanie technik poligraficznych i uszlachetniających”.

Tomasz Stańko Quintet - Wooden Music I

*

Nagroda Specjalna im. Rosława Szaybo

„Za udaną typografię nadającą wygląd muzyce. Spójny i wyrazisty układ kompozycji. Umiejętne wykorzystanie kontrastów. Biegłość literniczą oraz pomysłowe operowanie światłem wewnętrznym i międzyliterowym”.

3

„Za spójność idei i formy. Konsekwentnie poprowadzoną stylizację. Udany dobór odcieni kolorystycznych, faktur, strojów, rekwizytów i tytułowego cytatu graficznego”.

Michał Anioł - Bo to się zwykle tak zaczyna

2

„Za świadome, ale zarazem pozornie nonszalanckie używanie języka wizualnego. Z wyczuciem zbudowaną paletę barwną i intrygującą perspektywę. Plany i mocne punkty kadru dodające obrazowi głębi. Filmową narrację, która kreuje unikalną atmosferę. Umiejętność wywoływania autentycznych emocji poprzez stylizację. Prowadzoną ze swobodą i intrygującym efektem grę pozorów na miny i pozy”.

Ghost - IMPERA

1

„Za zabawę konwencjonalnymi motywami estetyki grozy. Rozmach i monumentalizm w obrazowaniu koszmaru dystopijnego świata. Mistrzowski anachronizm – doskonalenie tradycyjnego warsztatu, wykorzystanie języka konstrukcji architektonicznej oraz staranne dopracowywanie detalu. Metodyczną pracowitość, która jest przekorną odpowiedzią na kult szybkości, bylejakości oraz sztucznej inteligencji”.

Konkurs 30/30 odbywa się od 2015 roku, a jego inicjatorem był Rosław Szaybo – zmarły w 2019 roku grafik artysta związany z Poznaniem, znana i uznawana na całym świecie legenda świata okładek płytowych. Organizatorem konkursu jest Wydawnictwo Miejskie Posnania. Wszystkie okładki biorące udział w konkursie można zobaczyć na wystawie w Galerii na Dziedzińcu poznańskiego Starego Browaru do 30 lipca.

Tymczasem, wielkimi krokami zbliża się wernisaż wystawy „COVERS NOT DEAD. 10 lat polskiego projektowania dla muzyki”, która podsumuje dekadę działalności konkursu Cover awArts i jednocześnie zaprezentuje zwycięzców ostatniej edycji naszego plebiscytu. Dziesiąte urodziny będziemy świętować w rytmie śląskich festiwali muzycznych, startując razem z gośćmi katowickiego OFF Festivalu.

Zapraszamy Was na wernisaż wystawy, na którym wręczymy statuetki zwycięzcom konkursu. Czekamy nas Was w czwartek, 3 sierpnia o 19:00 w Galerii+ na piętrze Ronda Sztuki. By być na bieżąco, śledźcie nas na Instagramie i na Facebooku.

Śledź nas na Instagramie Śledź nas na Facebooku

Powiązane artykuły: